Arden 2 Door Wooden Sideboard
Walnut Burl Wood
Extra 10% off selected items with code EARLY10
Colour: Walnut
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The rich texture of burl wood and refined simplicity define the Arden 2 Door Sideboard. The result is a mid-century inspired design made to transcend trends, creating a piece built to last. The burl wood veneer doors introduce striking definition for a sideboard that is warm and inviting yet bold. The burl wood and mango wood frame are stained in a walnut-stain finish, with two doors revealing spacious compartments with removable shelving. Subtle brass handles and cylindrical feet complete the look for 70s luxe influence meets sculptural form.
| Product Dimensions: | H 70 x W 100 x D 45 cm |
| Additional Dimensions: | 4 x Storage H 28 x W 48 x D 39 cm |
| Product Weight: | 37 kg |
| Table Top, Leg & Frame Colour: | Walnut |
| Table Top & Leg Surface: | Walnut Stained |
| Table Top & Leg Material: | Mango Wood |
| Storage: | Yes |
| Door Colour: | Walnut |
| Door Surface: | Walnut Stained Burl Wood Veneer |
| Door Material: | Engineered Wood |
| Features: | 2 x Doors, 2 x Shelves |
| Additional Information: | Adjustable Shelving |
| Assembly Information: | Legs to be fitted |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056804325202 |