Elan Carver Dining Chair
Speckled Latte Boucle & Walnut
Colour: Speckled Latte
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Elan embodies Danish sensibility, balancing both form and function for a versatile and comfortable dining chair. This ring dining armchair features the classic tubular style, with a curved backrest and a padded seat in speckled latte boucle, supported by durable hardwood tapered legs stained in walnut.
| Product Dimensions: | H 75 x W 60 x D 62 cm |
| Seat Height: | 48 cm |
| Product Weight: | 8 kg |
| Seat Colour: | Speckled Latte |
| Seat Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Material: | Rubberwood |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804325646 |