Enzo Garden Sofa Set
Natural Stripe & Taupe
Extra 10% off selected items with code EARLY10
Colour: Natural & Taupe
Type: Sofa Set
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Enzo Garden Set offers the perfect combination of style, practicality, and long-lasting comfort. Versatility is key to utilising your garden, and that's why this set includes four lounge chairs that can be placed separately or moved together and attached with velcro for either two 2-seater sofas or four separate armchairs. Complementing the seating is a coffee table with travertine-effect sintered stone surface that is durable and resistant to scratches, heat, UV rays, and water. The chairs and sofa have deep-padded cushions in taupe and beige stripes, complementing the taupe-painted iron frame. Whether you're hosting guests or unwinding solo, this set is designed with both comfort and durability in mind.
| Seat Dimensions: | H 96 x W 71 x D 92 cm |
| Table Dimensions: | H 37 x W 65 x D 60 cm |
| Product Weight: | 52 kg |
| Seat Colour: | Natural Stripe |
| Seat Material: | Shower-Proof & UV-Resistant Fabric |
| Frame & Leg Colour: | Taupe |
| Table Top Colour: | Natural |
| Table Top Surface: | Travertine Effect |
| Table Top Material: | Sintered Stone |
| Filling Material: | Polyester Fibre |
| Removable Cushion Covers: | Seat and Back Cushions |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | When not in use, store cushions inside. During inclement weather, use a cover to prolong the life of your outdoor furniture. |
| EAN: | 5056804312288 |
| Warranty: | 2 Years |