Franklin Office Chair
Speckled Cappuccino Boucle & Walnut
Colour: Speckled Cappuccino & Walnut
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
For a compact office chair that defines laid-back luxury, the Franklin is effortlessly mid-century. With a curved backrest and frame in walnut-stained wood and soft, boucle upholstery, this is no ordinary brown office chair. The speckled cappuccino combined with the walnut-tinted wood is ideal for home offices and WFH days, with a padded seat and height-adjustable function. For an armless office chair with wheels, the Franklin is just the ticket.
| Product Dimensions: | H 82 - 89 x W 54 x D 62 cm |
| Seat Height: | 46 - 53 cm |
| Armrest Height: | 61 - 68 cm |
| Product Weight: | 10 kg |
| Seat Colour: | Speckled Cappuccino |
| Seat Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Metal |
| Backrest Colour: | Walnut |
| Backrest Material: | Engineered Wood |
| Adjustable Height: | Yes |
| Swivel Feature: | Yes |
| Additional Information: | Swivel and Lock |
| Assembly Information: | Legs to be fitted |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804326186 |