Frey Dining Chair
Speckled Latte Boucle & Burnished Bronze
Colour: Speckled Latte
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Bring warmth, texture and iconic design into your dining space. The Frey Boucle Dining Chair is luxe style and functionality in equal measure, with a cushioned seat and curved backrest that gives comfort as well as upping your design credentials. The mix of textures from the speckled latte boucle to the burnished bronze metal legs means the Frey becomes a staple, whether you love Scandi or Retro Interiors.
| Product Dimensions: | H 78 x W 60 x D 59 cm |
| Seat Height: | 51 cm |
| Product Weight: | 8 kg |
| Seat Colour: | Speckled Latte |
| Seat Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Burnished Bronze |
| Frame Material: | Metal |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804320061 |