Hatton Wooden Kitchen Stool
Walnut
Colour: Walnut
Stool type: Kitchen Stool - 65cm
Stool type guide
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
A stylish companion for your kitchen counter or island, the Hatton Kitchen Stool has whispers of mid-century design from the classic silhouette to walnut-stained wood. With clean lines and a focus on functionality, this wood stool slots neatly under your kitchen counter while elevating your interiors. The smooth seat and tapered legs with a built-in footrest in a walnut stain highlight the natural beauty of wood effortlessly.
| Product Dimensions: | H 66 x W 48 x D 35 cm |
| Seat Height: | 64 cm |
| Product Weight: | 5 kg |
| Seat & Frame Colour: | Walnut |
| Seat & Frame Material: | Rubberwood |
| Frame Surface: | Walnut Stained |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056804308687 |
We offer a variety of stool sizes to suit your needs. Discover what makes each stool unique below.