Janis 2 Door Sideboard
Emperador Brown Honed Marble & Walnut
Extra 10% off selected items with code EARLY10
Colour: Walnut
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Janis Sideboard blends calming Japandi simplicity and retro character. The satisfyingly symmetrical form is crafted from durable and sustainable mango wood in a ribbed design with two doors revealing spacious storage. Continuing the luxurious feel, the top surface is crafted from Emperador brown marble, renowned for its rich tones. Practical yet considered, this piece balances functionality with elevated design.
Originating from Spain, Emperador marble is a premium natural stone renowned for its deep chocolate tones and soft light veining. Due to the nature of this luxe stone, each piece is unique to you with naturally occurring texture, pattern, and colour. These variations should be seen as part of the beauty of the design that makes this a truly one-of-a-kind piece.
| Product Dimensions: | H 85 x W 85 x D 45 cm |
| Additional Dimensions: | Storage H 34 x W 41 x D 39 cm |
| Product Weight: | 57 kg |
| Frame & Leg Colour: | Walnut |
| Frame & Leg Surface: | Walnut Stained |
| Frame & Leg Material: | Mango Wood |
| Table Top Colour: | Emperador Brown |
| Table Top Surface: | Honed |
| Table Top Material: | Marble |
| Storage: | Yes |
| Features: | 2 x Doors, 2 x Shelves |
| Additional Information: | Adjustable Shelving |
| Assembly Information: | Legs to be fitted |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056804325240 |