Madeleine Wooden Kitchen Stool
Natural Weave & Walnut
Colour: Natural Weave & Walnut
Stool type: Kitchen Stool - 65cm
Stool type guide
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Madeleine Wooden Kitchen Stool is the epitome of Mid-Century Modern Design. With a curved walnut-stained wooden backrest and natural rope weave seat, this earthy and classic colour palette evokes MCM instantly, upgrading your kitchen from bland to envy-inducing in an instant. With a robust ash wood frame, the Madeleine stands the test of time.
| Product Dimensions: | H 97 x W 48 x D 54 cm |
| Seat Height: | 65 cm |
| Product Weight: | 6 kg |
| Seat Colour: | Natural |
| Seat Material: | Rope |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Stained |
| Frame Material: | Ash Wood |
| Backrest: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804321440 |
We offer a variety of stool sizes to suit your needs. Discover what makes each stool unique below.