Mika Wooden Sideboard
Walnut & Black
Colour: Walnut
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
To declutter and organise in style, the concertina doors of the Mika Wooden Sideboard glide effortlessly across revealing four spacious storage sections with adjustable shelving for all manner of household items. In a walnut-stained finish with ribbed detailing, the Mika Large Sideboard incorporates contemporary design with durable materials for a gorgeous storage option with practicality. Made from a specially treated walnut veneer that is waterproof and stain resistant, the Mika Collection is easy to maintain and durable, for a long-lasting piece suitable for everyday use.
| Product Dimensions: | H 76 x W 140 x D 40 cm |
| Additional Dimensions: | Top Shelf H 24 x W 47 x D 34cm / Bottom Shelf H 26 x W 47 x D 34cm |
| Product Weight: | 32 kg |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Veneer |
| Frame Material: | Engineered Wood |
| Table Top Colour: | Walnut |
| Table Top Surface: | Walnut Veneer |
| Table Top Material: | Engineered Wood |
| Leg Colour: | Black |
| Leg Material: | Metal |
| Storage: | Yes |
| Features: | 2 x Doors, 4 x Shelves |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056474489211 |