Oberon Footstool
Speckled Cappuccino Boucle & Walnut
Colour: Speckled Cappuccino
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Oberon Footstool is the perfect finishing touch to bedrooms and living rooms. Using contrasting textures and a retro-inspired colour palette, the boucle complements the walnut-stained wood base for a brown stool worth shouting about. Its soft curved shape gives the illusion of more space, and highlights the ribbed detailing on the base beautifully - a large low stool that makes a big statement.
| Product Dimensions: | H 40 x Dia 68 cm |
| Seat Height: | 40 cm |
| Product Weight: | 12 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Cappuccino |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Base Colour: | Walnut |
| Base Surface: | Walnut Stained Veneer |
| Base Material: | Engineered Wood |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804315579 |