Oberon Storage Ottoman
Speckled Cappuccino Boucle & Walnut
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Speckled Cappuccino
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Oberon Large Ottoman in boucle is a 70s Revival piece that turns storage into a statement. Using contrasting textures and a retro-inspired colour palette, the earthy hue complements the walnut-stained wood base for a brown ottoman worth shouting about. Its soft curved shape gives the illusion of more space, and highlights the ribbed detailing on the base beautifully, making this storage ottoman ideal for both bedrooms and living rooms.
| Product Dimensions: | H 45 x W 152 x D 51 cm |
| Additional Dimensions: | Storage Space W 39 x D 140cm |
| Product Weight: | 29 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Cappuccino |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Base Colour: | Walnut |
| Base Surface: | Walnut Stained Veneer |
| Base Material: | Engineered Wood |
| Storage: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804315593 |