Southampton Wooden Sideboard
Ecru Ceramic & Smoked Walnut
Colour: Ecru
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Southampton collection blends luxury with durability. Ideal for hallways and living rooms, the Southampton 2 Door Sideboard with Drawers elevates forgotten corners whilst providing a much-needed storage option. The polished cream ceramic top features elegant veining throughout, paired with a smoked walnut lacquered oak veneer base. Hidden behind two doors are two spacious storage compartments with two shelves within, then on the right, there is further storage with two deep drawers. Being durable ceramic, the surface is both heat and scratch-resistant too.
| Product Dimensions: | H 75 x W 160 x D 40 cm |
| Additional Dimensions: | Shelves H 26 x W 51 x D 35cm / Drawers H 24 x W 48 x D 36cm |
| Product Weight: | 67 kg |
| Frame & Leg Colour: | Smoked Walnut |
| Frame & Leg Surface: | Walnut Stained Oak Veneer |
| Frame & Leg Material: | Engineered Wood |
| Table Top Colour: | Ecru |
| Table Top Material: | Ceramic |
| Storage: | Yes |
| Features: | 2 x Doors, 2 x Drawers, 2 x Shelves |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056804317337 |