Tullio 2 Seat Garden Bistro Set
Oak & Olive Green
Colour: Oak & Olive Green
Type: Bistro Set
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Sit back and relax - the Tullio Outdoor Bistro Set blends durability with sophisticated style. Seating two people, the Tullio Set includes one garden bistro table with criss-cross leg design in an oak-effect tabletop and a black metal frame, alongside two chairs with olive green rope seats and matching black metal frames. The table has a wood-effect surface crafted from weather-resistant plastic, offering the look of wood with enhanced longevity, with lightweight aluminium frame; ideal for outdoor use. Meanwhile the two matching garden chairs with armrests are easily stackable and have the same aluminium frame with rope seat and backrest for a comfortable seat.
| Seat Dimensions: | H 77 x W 55 x D 55 cm |
| Table Dimensions: | H 75 cm x Dia 90 cm |
| Seat Height: | 45 cm |
| Armrest Height: | 63 cm |
| Seating Size: | 2 |
| Product Weight: | 22 kg |
| Seat Colour: | Olive Green |
| Seat Material: | Rope |
| Frame & Leg Colour: | Black |
| Table Top Colour: | Oak |
| Table Top Surface: | Oak Effect |
| Table Top Material: | Wood Plastic Composite |
| Stackable: | Yes |
| Shape: | Round |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | When not in use, store inside. During inclement weather, use a cover to prolong the life of your outdoor furniture. Use coasters and placemats for extra protection. |
| EAN: | 5056804313186 |
| Warranty: | 2 Years |