Bellamy Carver Dining Chair
Speckled Stone Sustainable Boucle
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Speckled Stone
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
A statement piece for any modern dining room, the Bellamy Boucle Dining Chair is upholstered in soft boucle in a natural hue from top to toe, for that desirable Minimaluxe look. In a cool yet comfortable shape, this sculptural chair with a tubular silhouette takes the flowing curves and lines of contemporary furniture design to inject high-end style into your home. The U-Shaped back with cutouts makes for a spacious seat, that is also padded for comfort.
For a rich depth of colour and unique softness, our boucle used in this product is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 80 x W 65 x D 60 cm |
| Seat Height: | 47 cm |
| Armrest Height: | 66 cm |
| Product Weight: | 11 kg |
| Seat & Frame Colour: | Speckled Stone |
| Seat Material: | Boucle |
| Frame Material: | Metal |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056474498534 |