Cary Accent Chair
Moss Green Sustainable Mohair Velvet & Walnut
Colour: Moss Green
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Cary Accent Chair is a timeless classic upholstered in soft mohair-style velvet in moss green. Oozing retro appeal, the Cary Wooden Lounge Chair is a standout piece with distinctive style. Note the classic V-shaped legs, reminiscent of mid-century modern design.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this product is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 78 x W 70 x D 81 cm |
| Seat Height: | 46 cm |
| Armrest Height: | 63 cm |
| Product Weight: | 19 kg |
| Upholstery Colour: | Moss Green |
| Upholstery Material: | Mohair Style Velvet |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Stained |
| Frame Material: | Rubberwood |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804320771 |