Connick Armchair
Caramel Brown Sustainable Mohair Velvet
Colour: Caramel Brown
Sofa type: Armchair
Will it fit?
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
For ultimate luxe 70s style, the Connick Armchair has arrived. Not only a statement piece, perfect for lounging - and seriously upping your design credentials - the Connick is comfortable with an oversized bubble-style seat cushion that is fixed in place. The low back and narrow frame make this velvet armchair ideal for open-plan spaces. Upholstered in supple soft mohair-style velvet that is sustainably made, we love that caramel brown hue from top to toe.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this sofa is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 70 x W 93 x D 90 cm |
| Seat Height: | 45 cm |
| Armrest Height: | 59 cm |
| Product Weight: | 29 kg |
| Upholstery Colour: | Caramel Brown |
| Upholstery Material: | Mohair Style Velvet |
| Internal Frame Material: | Timber |
| Seat Cushion Filling: | Spring Support System encased in Medium Density Foam wrapped within a layer of Cotton Fibre for added comfort and durability. |
| Back Cushion Filling: | High Density Foam wrapped within a layer of Cotton Fibre for added comfort and durability. |
| Armrests: | Yes |
| Additional Information: | Suspension - Zig-zag springs to provide extra support and help the seat keep its shape to prevent sagging over time. |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804323673 |
| Warranty: | 2 Years |
You’ve found the perfect sofa. Now it’s time to measure…
Sustainable Mohair Velvet
Sustainable Boucle