Daisy Wooden Dining Chair
Speckled Stone Sustainable Boucle & Walnut
Colour: Speckled Stone & Walnut
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Daisy Dining Chair is classic Bentwood style with a fresh twist. A sturdy, curved beechwood frame in a walnut stain sets the scene, while our signature speckled stone boucle seat – woven with creams and greys – adds soft texture and a neutral palette. The intricate rope backrest is a nod to classic farmhouse style. Robust yet refined, the Daisy Wood Dining Chair is perfect for dining spaces that deserve more than the ordinary.
For a rich depth of colour and unique softness, our boucle used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 84 x W 51 x D 49 cm |
| Seat Height: | 49 cm |
| Product Weight: | 6 kg |
| Seat Colour: | Speckled Stone |
| Seat Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Stained |
| Frame Material: | Beechwood |
| Backrest Material: | Rope |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804325004 |