Halston Accent Chair
Olive Green Sustainable Velvet & Walnut
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Olive Green
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The harmonious blend of Nordic and Mid-Century in the Halston Accent Chair makes it an irresistible option for living spaces. The curved metal frame has a walnut effect finish and is cross-fixed, making the Halston durable and long-lasting for a high quality finish built to last. Crafted for comfort, the seat is upholstered in sustainably-sourced velvet, soft and textural to the touch, in a olive green hue.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 75 x W 76 x D 70 cm |
| Seat Height: | 43 cm |
| Product Weight: | 13 kg |
| Upholstery Colour: | Olive Green |
| Upholstery Material: | Velvet |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Effect |
| Frame Material: | Metal |
| Assembly Information: | Legs to be fitted |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804314930 |