Harrison Accent Chair
Speckled Stone Sustainable Boucle & Walnut Burl Wood
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Speckled Stone
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Harrison Boucle Accent Chair brings 70s retro design to any space with its coveted curves and classic design. The striking burl wood base showcases natural knots and grain patterns, ensuring each piece is one of a kind, whilst the deep padded cushions contrast perfectly with the burl wood.
For a rich depth of colour and unique softness, our boucle used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 78 x W 76 x D 90 cm |
| Seat Height: | 45 cm |
| Product Weight: | 16 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Stone |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut-Stained Burl Wood Veneer |
| Frame Material: | Willow Bark |
| Seat Cushion Filling: | Spring Support System encased in Medium Density Foam with a Cotton Fibre Wrap for added comfort and durability. |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804307093 |