Haven 3 Seater Sofa
Speckled Cappuccino Boucle
Colour: Speckled Cappuccino
Sofa type: 3 Seater
Will it fit?
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Comfort-obsessed? Then the Haven is the 3 seater sofa for you. This 70s-inspired sofa has been given the Cult treatment with speckled cappuccino upholstery in browns and creams. The swooping armrests double as headrests, whilst the deep cushioned seat and backrest allow you to lounge in complete comfort. Cocooned in a luxurious boucle, transform your living room into a tranquil sanctuary with the Haven 3 Seat Sofa.
| Product Dimensions: | H 90 x W 250 x D 102 cm |
| Seat Height: | 51 cm |
| Armrest Height: | 67 cm |
| Seating Size: | 3 |
| Product Weight: | 55 kg |
| Box Dimensions: | H 252 x W 108 x L 74 cm |
| Upholstery Colour: | Speckled Cappuccino |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Internal Frame Material: | Pinewood, Engineered Wood |
| Seat Cushion Filling: | Spring Support System encased in High Density Foam for added comfort and durability. |
| Back Cushion Filling: | High Density Foam wrapped within a layer of Cotton Fibre for added comfort and durability. |
| Removable Cushion Covers: | Seat and Back Cushions |
| Additional Information: | Suspension - Zig-zag springs to provide extra support and help the seat keep its shape to prevent sagging over time. |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804326247 |
| Warranty: | 2 Years |
You’ve found the perfect sofa. Now it’s time to measure…
Sustainable Boucle
Sustainable Mohair Velvet