Haven 3 Seater Sofa
Speckled Stone Sustainable Boucle
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Speckled Stone
Sofa type: 3 Seater
Will it fit?
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Comfort-obsessed? Then the Haven is the 3 seater sofa for you. This 70s-inspired sofa has been given the Cult treatment with speckled stone upholstery in greys and creams. The swooping armrests double as headrests, whilst the deep cushioned seat and backrest allow you to lounge in complete comfort. Cocooned in a luxurious boucle, transform your living room into a tranquil sanctuary with the Haven 3 Seat Sofa.
For a rich depth of colour and unique softness, the boucle used in this sofa is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 90 x W 250 x D 107 cm |
| Seat Height: | 51 cm |
| Armrest Height: | 67 cm |
| Seating Size: | 3 |
| Product Weight: | 55 kg |
| Box Dimensions: | H 252 x W 108 x L 74 cm |
| Upholstery Colour: | Speckled Stone |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Internal Frame Material: | Pinewood, Engineered Wood |
| Seat Cushion Filling: | Spring Support System encased in High Density Foam for added comfort and durability. |
| Back Cushion Filling: | High Density Foam wrapped within a layer of Cotton Fibre for added comfort and durability. |
| Removable Cushion Covers: | Seat and Back Cushions |
| Additional Information: | Suspension - Zig-zag springs to provide extra support and help the seat keep its shape to prevent sagging over time. |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804319690 |
| Warranty: | 2 Years |
You’ve found the perfect sofa. Now it’s time to measure…
Sustainable Boucle
Sustainable Mohair Velvet