Ivy Swivel Armchair
Speckled Stone Sustainable Boucle & Walnut
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Speckled Stone
Sofa type: Armchair
Will it fit?
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Inspired by the 70s Revival with a ribbed design, the swooping curves of the Ivy Boucle Armchair are finely balanced with soft upholstery in speckled stone. This accent chair is more than a statement piece - the padded seat and slouchy style is so comfortable, and with a 360° swivel function, you needn't move all day. Note the wood detailing in a walnut finish around the base to complete this cosy yet slouchy style, perfect for lounging.
For a rich depth of colour and unique softness, our boucle used in this chair is not only of the highest quality but is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 75 x W 95 x D 93 cm |
| Seat Height: | 47 cm |
| Armrest Height: | 52 cm |
| Product Weight: | 28 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Stone |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Stained |
| Frame Material: | Solid Oak |
| Swivel Feature: | Yes |
| Armrests: | Yes |
| Additional Information: | 360° Swivel |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056474487934 |
You’ve found the perfect sofa. Now it’s time to measure…