Kenton Kitchen Stool
Olive Green Sustainable Velvet & Chrome
Colour: Olive Green & Chrome
Stool type: Kitchen Stool - 65cm
Stool type guide
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Kenton Range is instantly recognisable for its Bauhaus roots including an S-shaped framework and blend of modernist materials. A staple in homes for its beautifully simple design, this Kenton Cantilever Kitchen Stool features olive green sustainable velvet seat and chrome metal frame with wood and cane backrest. Considered one of the most influential designs of the 20th century, this kitchen stool has a timeless appeal you've just got to have in your kitchen.
For a rich depth of colour and unique softness, the velvet used in this stool is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 99 x W 50 x D 61 cm |
| Seat Height: | 67 cm |
| Product Weight: | 9 kg |
| Seat Colour: | Olive Green |
| Seat Material: | Velvet |
| Frame Colour: | Chrome |
| Frame Material: | Metal |
| Backrest Material: | Cane |
| Backrest: | Yes |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804320108 |
We offer a variety of stool sizes to suit your needs. Discover what makes each stool unique below.