Lopez Accent Chair
Speckled Honey Sustainable Boucle
Colour: Speckled Honey
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Retro meets modern, the Lopez Boucle Lounge Chair uses wave-inspired curves and plush comfort. In speckled honey brown boucle with horizontal stitch design, this flowing and seamless style gives fluidity and calm to living spaces. With an open profile and warm tones, this is a boucle chair that is just as much a sculptural piece as it is a functional seat.
For a rich depth of colour and unique softness, our boucle used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 70 x W 67 x D 96 cm |
| Seat Height: | 46 cm |
| Product Weight: | 18 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Honey |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Speckled Honey |
| Frame Material: | Boucle |
| Internal Frame Material: | Iron |
| Filling Material: | Polyester silk wadding for added comfort and durability |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804322201 |
| Warranty: | 2 Years |