Paulo Accent Chair
Speckled Stone Sustainable Boucle & Walnut
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Speckled Stone
Sofa type: Armchair
Will it fit?
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Introducing the Paulo Boucle Armchair; a luxe 70s revival armchair that commands your attention. This statement chair has a tactile seat and backrest in sustainable boucle that features dynamic ribbed stitching within the sturdy walnut-stained wooden frame for definition and refined design. For ultimate comfort, the Paulo has padded armrests and a spring-set seat. In a warm and soft speckled stone boucle for a neutral and calming aura.
For a rich depth of colour and unique softness, the boucle used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 79 x W 76 x D 91 cm |
| Seat Height: | 45 cm |
| Armrest Height: | 60 cm |
| Product Weight: | 21 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Stone |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Stained |
| Frame Material: | Rubberwood |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804300667 |
You’ve found the perfect sofa. Now it’s time to measure…