Aisa Dining Chair
Olive Green Sustainable Velvet
Colour: Olive Green
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Comfort meets effortless cool, the Aisa Velvet Dining Chair is upholstered from top to toe in luscious olive green. For uncompromising style, the Aisa is a versatile green dining chair that will stand the test of time. Note the curved backrest with cutout design, made for mealtimes that extend way into the night.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 81 x W 58 x D 61 cm |
| Seat Height: | 48 cm |
| Product Weight: | 8 kg |
| Seat & Frame Colour: | Olive Green |
| Seat & Frame Material: | Velvet |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804321839 |