Aisa Dining Chair
Rust Red Sustainable Velvet
Colour: Rust Red
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Comfort meets effortless cool, the Aisa Velvet Dining Chair is upholstered from top to toe in rust red. For uncompromising style, the Aisa is a versatile red dining chair that will stand the test of time. Note the curved backrest with cutout design, made for mealtimes that extend way into the night.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 81 x W 58 x D 61 cm |
| Seat Height: | 48 cm |
| Product Weight: | 8 kg |
| Seat & Frame Colour: | Rust Red |
| Seat & Frame Material: | Velvet |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804321846 |