Erin Armchair
Olive Green Sustainable Velvet & Walnut
Colour: Olive Green
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Add a classic contemporary finishing touch to your lounge with the Erin Armchair in a soft olive green velvet. Featuring a padded seat, curved profile, and walnut accent around the rim, this is the perfect place to relax after a long day. Ideal for bedrooms and living room nooks, this armchair brings character and comfort to any space.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 74 x W 76 x D 90 cm |
| Seat Height: | 41 cm |
| Product Weight: | 17 kg |
| Upholstery Colour: | Olive Green |
| Upholstery Material: | Velvet |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Effect |
| Frame Material: | Metal |
| Seat Cushion Filling: | Spring Support System encased in High Density Foam for added comfort and durability. |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804326483 |