Erin Armchair
Rust Sustainable Velvet & Walnut
Colour: Rust Red
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Add a classic contemporary finishing touch to your lounge with the Erin Armchair in a soft rust red velvet. Featuring a padded seat, curved profile, and walnut accent around the rim, this is the perfect place to relax after a long day. Ideal for bedrooms and living room nooks, this armchair brings character and comfort to any space.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 74 x W 76 x D 90 cm |
| Seat Height: | 41 cm |
| Product Weight: | 17 kg |
| Upholstery Colour: | Rust Red |
| Upholstery Material: | Velvet |
| Frame Colour: | Walnut |
| Frame Surface: | Walnut Effect |
| Frame Material: | Metal |
| Seat Cushion Filling: | Spring Support System encased in High Density Foam for added comfort and durability. |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804326490 |