Lorena Armchair
Rust Red Sustainable Velvet
Colour: Rust Red
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Lorena Red Lounge Chair is inspired by vintage Italian design. With cloud-like cushions and soft organic shape, this iconic chair transports us back to 1970s where eye-catching style and functional comfort worked in tandem. Upholstered in soft rust red velvet, use this lounge armchair as a retro focal point, or combine with different colours for an eclectic interior.
For a rich depth of colour and unique softness, the velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 76 x W 85 x D 98 cm |
| Seat Height: | 38 cm |
| Product Weight: | 20 kg |
| Upholstery Colour: | Rust Red |
| Upholstery Material: | Velvet |
| Internal Frame Material: | Engineered Wood |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804321372 |