Lorena Armchair
Speckled Stone Sustainable Boucle
Colour: Speckled Stone
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Lorena Lounge Chair is inspired by vintage Italian design. With cloud-like cushions and soft organic shape, this iconic chair transports us back to 1970s where eye-catching style and functional comfort worked in tandem. Upholstered in soft speckled stone boucle, use this lounge armchair as a retro focal point, or combine with different colours for an eclectic interior.
For a rich depth of colour and unique softness, the boucle used in this chair is not only of the highest quality but it is made from recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 76 x W 85 x D 98 cm |
| Seat Height: | 38 cm |
| Product Weight: | 20 kg |
| Upholstery Colour: | Speckled Stone |
| Upholstery Material: | Boucle |
| Internal Frame Material: | Engineered Wood |
| Armrests: | Yes |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804321389 |