Arco Garden Corner Sofa Set
Cream & Moss Green
Extra 25% off selected Garden with code GARDEN25
Colour: Cream & Moss Green
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Arco Garden Lounge Set is the perfect blend of modern design, durability, and comfort, including a spacious corner sofa, upholstered square footstool and two side tables. The sofa and footstool have deep-padded cream cushions sitting within a moss green metal frame. Keeping ice-cold beverages within reach, one side table is conveniently connected to the sofa and slides underneath when not in use, whilst the other - a taller separate table - is easily repositioned wherever you decide to sit.
| Seat Dimensions: | H 62 x W 245 x D 198 cm |
| Table Dimensions: | H 52 x W 35 x D 45 cm |
| Seat Height: | 44 cm |
| Product Weight: | 57 kg |
| Seat Colour: | Cream |
| Seat Material: | Shower-Proof & UV-Resistant Fabric |
| Frame & Leg Colour: | Moss Green |
| Frame & Leg Material: | Aluminium |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | When not in use, store cushions inside. During inclement weather, use a cover to prolong the life of your outdoor furniture. |
| EAN: | 5056804312219 |
| Warranty: | 2 Years |