Briar Table Lamp
Chocolate Brown Marble & Natural Travertine
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Chocolate Brown & Natural
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Introducing the Briar Travertine & Marble Table Lamp—a bold, modern take on a classic form. Its tonal brown-and-cream striped base brings natural depth, intersecting both natural travertine stone and deep brown marble, while thoughtful brass accents on the stem add refined detail. Topped with a cylindrical tiered linen shade, it blends sculptural presence with an earthy, versatile palette, making it a striking statement for interiors that crave both elegance and character.
Each handcrafted piece of marble has naturally occurring texture, pattern, and colour. These variations should be seen as part of the beauty of the design that makes this a truly one-of-a-kind piece.
| Product Dimensions: | H 49 x Dia 28 cm |
| Shade Size: | H 20 x Dia 28 cm |
| Cable Length: | 130 cm |
| Product Weight: | 10 kg |
| Shade Colour: | Natural |
| Shade Material: | Linen |
| Stem Material: | Metal |
| Base Colour: | Chocolate Brown & Natural |
| Base Material: | Marble & Travertine |
| Light Bulb: | E27 |
| Max Wattage: | 5W |
| Bulb Included: | No |
| Number of Light Bulbs: | 1 |
| Dimmable: | Yes |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Switch off before cleaning and allow to cool. Dust the surface regularly using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056804320887 |