Danika Floor Lamp
Natural Linen & Brown Marble
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Brown
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Danika Floor Lamp is made from luxurious brown marble, black metal, and linen shade; a contemporary twist on retro design. This floor lamp is designed by Cult Design Team, featuring a classic pleated shade in natural linen fabric for an elegant and dynamic piece. Perfect for illuminating the living room, you'll find this neutral palette will suit many an interior style.
Each piece of marble has naturally occurring texture, pattern, and colour. These variations should be seen as part of the beauty of the design that makes this a truly one-of-a-kind piece.
| Product Dimensions: | H 150 x W 50 x D 50 cm |
| Shade Size: | H 17 cm x Dia 50 cm |
| Product Weight: | 9 kg |
| Shade Colour: | Natural |
| Shade Material: | Linen |
| Stem Material: | Metal |
| Base Colour: | Brown |
| Base Material: | Marble |
| Light Bulb: | E27 |
| Max Wattage: | 40W |
| Bulb Included: | No |
| Number of Light Bulbs: | 1 |
| Assembly Information: | Assembly Required |
| Care Advice: | Switch off before cleaning and allow to cool. Dust the surface regularly using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056474496417 |