Elynn Folding Wooden Dining Chair
Oak
Colour: Natural
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
With a blend of natural materials and functionality, the Elynn Dining Chair is quintessential Scandi design. The Elynn Folding Chair has a wooden frame in a natural oak finish with rattan backrest and seat. This uncomplicated design is easily foldable; the perfect space-saving chair with bags of style too.
| Product Dimensions: | H 80 x W 46 x D 50 cm |
| Seat Height: | 45 cm |
| Additional Dimensions: | Folded Dimensions H 94 x W 47 x D 10cm |
| Product Weight: | 3 kg |
| Seat & Frame Colour: | Oak |
| Seat Surface: | Oak Stained |
| Seat & Frame Material: | Wood |
| Frame Surface: | Oak Stained |
| Backrest Material: | Cane |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5056804309004 |