Emery Set of 2 Square Wooden Coffee Tables
Oak
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Oak
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
For that classic Japandi aesthetic, the Emery Wooden Coffee Table in Oak Effect epitomises clean lines and functionality. And what's better than one Emery Coffee Table? Two Emery Coffee Tables! This set of two not only gives more surface area but their staggered heights incorporates modern design with ease. Also note the scalloped base for a feeling of space and airiness.
Made from a specially treated paper veneer finish that is both waterproof and stain resistant, the Emery Collection is easy to maintain and durable, for a long-lasting piece suitable for everyday use.
| Product Dimensions: | H 36 x W 80 x D 80 cm |
| Additional Dimensions: | Small Table H 42 x W 60 x D 60cm |
| Product Weight: | 28 kg |
| Table Top & Leg Colour: | Oak |
| Table Top & Leg Surface: | Oak Stained Paper Veneer |
| Table Top & Leg Material: | Engineered Wood |
| Leg Surface: | Oak Stained Paper Veneer |
| Shape: | Square |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. Use coasters for extra protection. |
| EAN: | 5056474488290 |