Eva Wooden Super King Bed
Oak
Colour: Oak
Bed type: Super King Size
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Eva is the classic spindle bed with contemporary style, reminiscent of Scandic Design. Crafted from soild oak and oak veneer, this neutral colour palette slots within existing interior styles easily. With the wooden dowelled headboard creating that classic spindle design, and light wood finish, this is an airy and relaxed aesthetic. Suitable for UK super king bed mattresses.
| Product Dimensions: | H 109 x W 190 x D 212 cm |
| Size: | Super King |
| Mattress Size: | W 180 x D 200 cm |
| Product Weight: | 65 kg |
| Frame Colour: | Oak |
| Frame Material: | Solid Oak |
| Slat Material: | Pinewood |
| Additional Information: | Mattress Not Included |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. |
| EAN: | 5055999238717 |
| Warranty: | 2 Years |