Finnley Large 4 Seat Round Dining Table
Natural Travertine Effect Sintered Stone & Walnut
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Natural
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Elegant and minimalist, it's so easy to incorporate the Finnley Range into your home. This modern large 4-seat dining table in natural travertine effect and walnut base sits up to 4 people comfortably, and those smooth edges and curved lines open up dining rooms and kitchens for an airy and welcoming vibe. With a highly durable sintered stone tabletop, the Finnley Table is easy to maintain and resistant, for a long-lasting piece suitable for everyday use.
| Product Dimensions: | H 76 x Dia 120 cm |
| Seating Size: | 4 |
| Additional Dimensions: | Base Diameter 60cm |
| Product Weight: | 48 kg |
| Table Top Colour: | Natural |
| Table Top Surface: | Travertine Effect |
| Table Top Material: | Sintered Stone |
| Leg Colour: | Walnut |
| Leg Surface: | Paper Veneer |
| Leg Material: | Engineered Wood |
| Shape: | Round |
| Assembly Information: | Base to be fitted |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. Use coasters and placemats for extra protection. |
| EAN: | 5056804322782 |