Frey Dining Chair
Moss Green Sustainable Mohair Velvet & Burnished Bronze
Colour: Moss Green
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Bring warmth, texture and iconic design into your dining space. The Frey Velvet Dining Chair is luxe style and functionality in equal measure, with a cushioned seat and curved backrest that gives comfort as well as upping your design credentials. The mix of textures from the moss green mohair style velvet to the burnished bronze metal legs means the Frey becomes a staple, whether you love Scandi or Retro Interiors.
For a rich depth of colour and unique softness, our velvet used in this chair is not only of the highest quality but it is made from 100% recycled PET yarns so it is kinder to the environment too.
| Product Dimensions: | H 78 x W 60 x D 59 cm |
| Seat Height: | 51 cm |
| Product Weight: | 8 kg |
| Seat Colour: | Moss Green |
| Seat Material: | Mohair Style Velvet |
| Frame Colour: | Burnished Bronze |
| Frame Material: | Metal |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804320078 |