Oberon Storage Ottoman
Multicolour Orbis Patterned Fabric & Walnut
Colour: Multicolour Orbis
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
The Oberon Large Ottoman turns storage into a 70s revival statement. Using contrasting textures and a retro-inspired colour palette, the earthy browns and reds complement the walnut-stained wood base for a storage ottoman worth shouting about. Its soft, curved shape gives the illusion of more space, and highlights the ribbed detailing on the base beautifully. Ideal for bedrooms, hallways, and living rooms.
| Product Dimensions: | H 45 x W 152 x D 51 cm |
| Additional Dimensions: | Storage Space W 39 x D 140 cm |
| Product Weight: | 29 kg |
| Upholstery Colour: | Multicolour Orbis Pattern |
| Upholstery Material: | Fabric |
| Base Colour: | Walnut |
| Base Surface: | Walnut Stained Veneer |
| Base Material: | Engineered Wood |
| Assembly Information: | No Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804327046 |