Vega Rectangle Coffee Table
Latte Marble
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Latte
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
Inspired by post-modernist minimalism, the Vega Marble Coffee Table is a playful composition of geometric shapes that brings style straight into your living room. With a rectangular tabletop, the legs divide out into a pleasing symmetrical design, and its this linking of shapes that help reinforce its durability. In a light latte brown marble, each table has its own unique veining, and the hue just adds to its luxurious feel.
Each piece of marble has naturally occurring texture, pattern, and colour. These variations should be seen as part of the beauty of the design that makes this a truly one-of-a-kind piece.
| Product Dimensions: | H 42 x W 140 x D 70 cm |
| Product Weight: | 100 kg |
| Table Top & Leg Colour: | Latte |
| Table Top & Leg Material: | Marble |
| Base Material: | Marble |
| Shape: | Rectangle |
| Assembly Information: | Partial Assembly Required |
| Care Advice: | Dust using a clean, dry, lint-free cloth. Use coasters for extra protection. |
| Suitable For: | Up to 65 x 65cm tabletops |
| EAN: | 5713941247018 |