Winslow King Bed
Natural
Extra 20% off selected items with code GRAND20
Colour: Natural
Bed type: King Size
Cult Trade offers commercial & hospitality customers more!
A beautifully crafted bed designed in the UK, the Winslow King-Sized Bed has a herringbone design and tapered feet for classic meets modern. Strong, sturdy and built to last, this large bed is constructed from FSC reclaimed wood with robust slats.
| Product Dimensions: | H 129 x W 161 x D 217 cm |
| Size: | King |
| Mattress Size: | W 150 x D 200 cm |
| Product Weight: | 57 kg |
| Frame Colour: | Natural |
| Frame Material: | Pinewood |
| Slat Material: | Solid Wood |
| Additional Information: | Solid Wood Slats |
| Assembly Information: | Full Assembly Required |
| Care Advice: | Dust with a dry lint-free cloth, and vacuum using a nozzle attachment. |
| EAN: | 5056804327176 |